Привіт! Вітаю Вас, шановні відвідувачі, на своєму блозі. Бажаю приємного перегляду. Нехай інформація, яку знайдете тут, буде для вас корисною!

вівторок, 11 квітня 2017 р.

Лекція № 1 для батьків майбутніх першокласників




Лекція № 1
Тема: «Чи готові ви до школи?»
Мета: Актуалізувати знання батьків з проблеми психологічної готовності до школи.………
Завдання: 
1. Обговорити з батьками проблему психологічної
готовності до шкільного навчання.
2. Створення умов для включення батьків майбутніх першокласників процес підготовки дитини до школи.
3. Дати практичні рекомендації по підготовці дитини до школи. ………………………………………………
4. Формування активної педагогічної позиції батьків. 
5.Озброєння батьків психолого-педагогічними знаннями і вміннями.
……………………………….
6. Розвивати інтерес батьків до педагогічної та психологічної літератури.
Форма проведення: групова бесіда з елементами
дискусії.
Хід лекції.
.        Добрий день, шановні мами і тата!
Залишилося не так багато часу, літо пролетить швидко, і 1 вересня Ваші діти переступлять поріг школи, щоб затриматися тут на 11 років. Перший раз у перший клас! Дошкільник стає школярем, а його батьки це тепер батьки учня. Вступ дитини до школи це завжди переломний момент у житті дитини, незалежно від того, в якому віці вона приходить у перший клас. Змінюється місце дитини в системі суспільних відносин, це перехід до нового способу життя і умов діяльності, це перехід до нового положення в суспільстві, до нових взаємин з однолітками і дорослими. Дуже важливо, щоб дитина була готовою до цих змін, була готовою до навчання в школі. Деякі батьки під готовністю до школи розуміють тільки вміння дитини читати, рахувати. Читання і рахунок – це учбові вміння, які дитина набуває в ході навчання. Безумовно, це добре, чудово і, звичайно, полегшить йому навчання у 1 класі, але це не найважливіше. Важливіше на даному етапі: психологічна готовність дитини до шкільного навчання. Чим вище рівень психологічної готовності дитини до шкільного навчання, тим вона швидше і без проблем пристосовується до нових умов, що дуже важливо для успішного навчання. Що ж таке психологічна готовність до школи (або шкільна зрілість)?
Традиційно виділяють три аспекти шкільної зрілості: інтелектуальна, емоційна і соціальна. Інтелектуальна зрілість передбачає певний рівень розвитку мислення, пам'яті, сприйняття, мовлення та дрібної моторики. Майбутній першокласник повинен вміти: міркувати; виділяти суттєві ознаки предметів і явищ, доступні розумінню дитини; порівнювати предмети; знаходити відмінності і схожість; виділяти ціле і його частину; групувати предмети за певними ознаками; робити найпростіші висновки і узагальнення; утримувати в пам'яті певну кількість інформації; впевнено володіти ручкою.
Емоційна зрілість передбачає, що у дитини сформувалася така якість, як довільність, тобто зменшується кількість імпульсивних реакцій (коли зробив, а потім подумав, чи не подумав взагалі) і виникає здатність виконувати тривалий час не дуже цікаве завдання. До початку навчання діти повинні орієнтуватися на шкільні вимоги (тобто «треба» вже може пересилити «хочу»). Зрілість передбачає здатність дитини справлятися зі своїми негативними емоціями.………………………………
Не менш важлива і соціальна зрілість. Вміння та бажання спілкуватися з дорослими, однолітками. Дитина повинна розуміти, що з дорослими в школі та в інших місцях потрібно вести себе не так, як з батьками, бабусею й дядьком. Вона повинна вміти дотримуватися достатню дистанцію в спілкуванні з педагогом. І навіть, якщо вчитель жартує, або грає з дітьми, то їм все одно не слід виходити за рамки своєї ролі учня. У дитини має бути бажання вчитися в школі. Ваші діти хочуть йти до школи. А чому? При цьому передбачається, що Ваш син або дочка хочуть йти в школу не тому, що там навчається старший брат або сестра і не тому, що хочеться всім похвалитися своїм новим портфелем, хоча в цих мотивах немає нічого поганого. Однак Ви можете бути впевнені в тому, що Ваша дитина досягла особистісної зрілості тільки тоді, коли за його бажанням піти в школу варто:
по-перше, прагнення здобути нові знання, уміння і навички; а по-друге, потреба брати участь у серйозній діяльності. 
Тест для батьків «Чи хоче Ваша дитина йти до школи?»
1.Чи приваблює Вашу дитину в школі те, що вона там багато дізнається і в ній буде цікаво вчитися?
2. Чи може Ваша дитина займатися самостійно якою-небудь справою, що вимагає зосередженості протягом 30 хвилин ,наприклад, збирати конструктор?)..............
3.Чи правильно, що Ваша дитина у присутності незнайомих анітрохи не соромиться?.
4. Чи вміє Ваша дитина складати розповіді за картинкою не коротші, ніж із п'яти речень??.......................................
5. Чи може Ваша дитина розповісти напам'ять кілька віршів?
6. Чи вміє вона змінювати іменники за числами?
7. Чи вміє Ваша дитина читати по складах або, що ще краще, цілими словами?
?..
8. Чи вміє Ваша дитина рахувати до 10 і назад?
9. Чи може вона розв'язувати прості задачі на віднімання або додавання одиниць?
10. Чи правильно, що Ваша дитина має тверду руку?
11. Чи любить вона малювати і розфарбовувати картинки?
12. Чи може Ваша дитина користуватися ножицями, клеєм (наприклад, робити аплікації)?
13. Чи може вона зібрати розрізну картинку з п'яти частин за одну хвилину?
14. Чи знає дитина назви диких і домашніх тварин?
15. Чи може вона узагальнювати поняття (наприклад, назвати одним словом овочі: помідори, моркву, цибулю)?
16. Чи любить Ваша дитина займатися самостійно - малювати, збирати мозаїку тощо?
17. Чи може вона розуміти і точно виконувати словесні інструкції?
Можливі результати тестування залежать від кількості позитивних відповідей на запитання тесту.
Якщо вони становлять:
15-18 балів - можна вважати, що дитина цілком готова до того, щоб іти в школу. Ви не дарма з нею займалися, а шкільні труднощі, якщо і виникнуть, будуть легко переборені;
10-14 балів - Ви на правильному шляху, дитина багато чого навчилася, а зміст питань, на які Ви відповіли запереченням, підкаже Вам, де потрібно в подальшому докласти зусилля;
9 і менше - почитайте спеціальну літературу, постарайтеся приділяти більше часу заняттям з дитиною і зверніть особливу увагу на те, чого вона не вміє. 
Якщо у Вас високі бали, то це добре, але, якщо низькі, не варто впадати у відчай. У Вас є ще 3 місяці, щоб допомогти Вашій дитині підготуватися до школи.



Немає коментарів:

Дописати коментар